Thursday, August 16, 2018

PRIPREMITE SVOJE DIJETE ZA PRVE DANE U NAŠEM VRTIĆU


“Djeca u našem vrtiću ne plaču, dolaze sa radošću”, Sandra, med.sestra PPU "Dvor"

Polazak djeteta u vrtić, i za djecu i za roditelje novo je i veoma emotivno iskustvo. Prelazak iz sigurnog, toplog i poznatog okruženja doma, mijenjaju nepoznata lica, nova djeca i sasvim nov ambijent i okruženje.  Ovakva promjena u djetetovom životu iziskuje i pravovremenu i adekvatnu pripremu, kako psihičku, tako i fizičku. I ne samo za dijete, vrlo često i za roditelje koji reaguju burno na plač djece i period adaptacije. Iskusni vaspitači, prijatan ambijent i raznovrsni didaktički materijali, učiniće period adaptacije vašeg djeteta u našem vrtiću lakšim, ali svakako u tome je potrebna i vaša pomoć. Zajedničkim trudom učinićemo da vaše dijete dolazi i odlazi sa osmijehom na licu. 
Pod pretpostavkom da ste već obavili fizičku pripremu djeteta za vrtić , a to znači da ste, zavisno od  djetetovog uzrasta, dijete naučili da koristi nošu, da jede samostalno, da pije iz čaše, da se samo presvlači  ( ako u tome niste uspjeli, nikako ga nemojte tome učiti u periodu adaptacije u vrtiću) … pravo je vrijeme za pristupanje psihičkoj pripremi koja zavisi od više faktora. Psihička priprema djeteta za polazak u vrtić umogome zavisi od ličnosti djeteta, njegovog uzrasta, socijalnih kontakata sa drugom djecom i odraslima, prethodnih odvajanja od roditelja i pripreme za polazak u vrtić. 
Period i način prilagođavanja djeteta na vrtić je različit. U početku neka djeca negoduju, neka su ćutljiva i povučena, neka prihvataju vrtić bez problema, dok neka u početku prihvataju vrtić ali kasnije reaguju negodovanjem ili regresijom.  Kako će dijete reagovati na novonastalu situciju zavisi od toga kako ste ga prethodno pripremili za ovaj veliki dan. Takva priprema obuhvata prethodne razgovore sa djetetom o tome šta  ga u vrtiću čeka, zatim  mu pozitivno o vaspitačicama i drugoj djeci… U početku ga treba odvoditi redovno, bez izostanaka i kraće vrijeme (od 30 minuta do 2 sata), pa taj interval postepeno produžavati. Jutarnji rastanak je gotovo svima najproblematičniji. On bi trebalo da bude kratak i sladak – zagrljaj i poljubac uz riječi – Vidimo se….i precizirati kada (poslije ručka/užine/odmora…). Nije preporučljivo dugo odvajanje, maženje, vraćanje djetetu, a još manje “bežanje”, žurno odlaženje, bez pozdrava. U početku je najbolje da po dijete dolaze roditelji i uvijek u isto vrijeme. Po povratku iz vrtića trebalo bi provoditi što više vremena s djetetom (druženje, šetnja, igranje, maženje). 
Dajte djetetu vremena da se prilagodi na sve ovo zato budite strpljivi. Pred djetetom uvek pokažite smirenost i povjerenje, pokažite mu da ste ponosni na njega što ide u vrtić i da ga razumijete i podržavate čak i kada negoduje ili plače.


Đuljdana Bero, dipl.psiholog